Nemzetek csatája

FOGYASZTÓI KULTÚRÁRÓL-zene- film- program- konyha - Miért ne... ... hallgatnánk anyanyelvű zenét is? ... néznénk magyar filmet is? ... ismerjük meg jobban a világot amiben élünk? ... miért ne vennénk hazai terméket? Kérdések, ötletek, válaszok és programok. Ezek és még sok minden más vár rátok ha ti is csatlakoztok hozzánk! Nekünk fontos, hogy mit "fogyasztunk"!!!

Naptár

május 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Címkék

Aqua vitae reginae Hungariae

2012.01.26. 16:09 Ugrószarvas

 

A pálinkának hazánkban legalább 700 éves története van. A 13.sz-ból találtak már égetettboros (pálinkás) üvegeket, amik Itáliából származtak. A következő évszázadban már a hazai orvosok is ismerték ezt a gyógyitalt, mivel akkoriban gyógyszerként használták, amivel Károly Róbert gyógyította a köszvényét. Mátyás király, az igazságos, már megkülönböztette, a gyümölcsből és a gabonából készített párlatokat. A 16.sz-tól kezdve használják a pálinka szót, amit a szlovákoktól vettünk át. Az azutáni időszakokban több ezer szeszfőzde nyílt, 1851-re ez a szám elérte a 105.000-et, majd a 20.sz közepére pár százra esett vissza ez a szám. Mára újra fellendülésben van a pálinkafőzés, de most már a mínőségi kivitelben, ez segíti a pálinka védelmében hozott törvény is.

Kimondja, hogy pálinkát csak Magyarországon termett gyümölcsből és törkölyből lehet előállítani,semilyen más adalékanyag hozzáadása nélkül Magyarországon. Tehát hazánkban kell cefrézni, párolni, érlelni és palackozni, a kész pálinka legalább 37,5% V/V alkoholfoktartalmu kell legyen. Az Európai Unió döntése alapján, csak azok a gyümölcspárlatok, amelyek az eredetvédelemnek megfelelnek, használhatják a pálinka megnevezést, amelyek Magyarországon vagy négy osztrák tartományban készítenek. 

 

Akkor hát ajánlunk is nektek a témában; www.dunaihajospalinka.hu/


dunaihajos.jpg

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://nemzetekcsataja.blog.hu/api/trackback/id/tr173785691

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mosó Masa 2012.01.27. 17:52:34

Tudtátok -e, hogy mikor a magyar, a román és az Európai uniós testület leültek megvitatni a kérdést, kit is illet a "pálinka" kifejezésének joga, mindkét fél természetesnek vette az ő népétől származik a szó. Mikor ránk került a sor, külügyminiszterünk fogta a román értelmező szótárat és felcsapta ennél a szócikknél;
„A palincă magyar eredetű, gyümölcsből erjesztéssel és lepárlással készülő szeszes ital.” A képviselet úgy gondolta, ha a románok maguk is így látták a dolgot, eldőlt a szó eredetének és jogos használatának sorsa.
süti beállítások módosítása