1. Vonalkód
Mindenhol ott van 1974. június 26.-a óta, minden nap találkozunk vele, de kevesen tudják értelmezni.
Hogyan is lehet megállapítani hogy termék Magyar-e? Legegyszerűbben, ha megnézzük a vonalkódot, vagy mégse, mit árul el egy vonalkód?
Mióta érdekel egy termék magyar-e, azon gondolkozok, hogy a boltban hogyan is lehet gyorsan eldönteni mit veszek?
Az első mire gondoltam megnézem mit jelent a vonalkód, hiszen azon minden információ megtalálható a termékről.
A vonalkódot először az Amerikai Egyesült államokban használták közel 27 éve, egy rágógumin Ohio államban. Magyarországon 1990-ben vezette be a Skála, azóta ott van mindenen.

A vonalkód több részből áll, felül található egy fehér-fekete csíkos rész, alatta pedig egy sorszám. A felső részből a hasznos terület a fehér, ugyanis az veri vissza a leolvasó jelét, így ebből tudja megállapítani melyik termékről is van szó, ha a boltban hozzárendelt egy terméket. Ennek felépítése a következő: legelőször találunk egy nyugalmi zónát (ami teljesen fehér), majd a start karakter, ezután következnek az adatkarakterek, végül egy vagy több ellenőrző karakter és a stop karakter, az egészet a hátsó nyugalmi zóna zárja le.
A számunkra értelmezhető részen, vagyis az alsó számokból álló rész is ezekből épül fel. A legérdekesebb az első három karakter, ami az országot jelöli. Magyarországot ebben az adatbázisban az 599-es kód jelenti. A következő számok a vállaltról és a termékről árulnak el információt, ezzel sajnos mi nem nagyon tudunk mit kezdeni, végül egy ellenőrző szám zárja a sort.
Ha 599-el kezdődik egy termék vonalkódja az magyar? Ebben nem lehetünk biztosak, mivel ez a szám nem feltétlenül a magyar származásra utál. Ha magyar termékről van szó, akkor rendben van az 599-es megjelölés, viszont a rá lehet tenni a termékre, ha az anyavállalat itthon van bejegyezve vagy van bejegyzett magyar leányvállalata. Ezenkívül ha átcsomagolják a terméket, ami külföldről érkezik. Sőt, nem minden termék származási helye vezethető vissza és így érkezik az országba, vonalkód nélkül, akkor is az 599-eset kapja meg. Talán ez a legrosszabb mivel ilyenkor nem is biztos, hogy a termék olyan biztonságos, mint ahogy akár a csomagolás feltünteti, avagy sugallja.
A vonalkód nem árulja el melyik országban gyártották, csak azt árulja el melyik országban kapta meg az azonosító jelet. Ha elárulná, akkor se lehetünk biztosak hogy magyar kézben lévő vállalat gyártotta-e a terméket.
Néhány prefix, az érdekességért:
Kína 690-695 India 890
Indonézia 899 Malajzia 955
Tajvan 471 Vietnám 893
Németország 400-440 USA/Kanada 0-139
Anglia 500-509 Lengyelország 590
Forrás:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Vonalk%C3%B3d
http://www.ringmagazin.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=10548:mit-jelent-a-kueloenboez-elelmiszereken-megtalalhato-599-es-vonalkod&catid=99:hungarikum&Itemid=383
http://www.fogyasztok.hu/cikk/20090625/vonalkod_aru_azonositas_tudnivalok